Uspořit při svícení opravdu jde, jen si musíte domů koupit ty správné žárovky. Nedáte-li stále dopustit na klasické edisonovy žárovky, budete za elektřinu platit jako mourovatí. Jedná se totiž o velké žrouty elektrické energie. S trochou nadsázky se dá říci, že s takovou žárovkou se vyplatí spíše topit než svítit. Až devadesát procent energie, kterou spotřebuje, se totiž přemění na teplo. Zbytek pak tvoří právě světlo. Tradiční druh žárovek není výhodný ani co se týče životnosti. Ta činí pouhopouhých tisíc hodin, což rozhodně žádné zázračné číslo není. I proto už většina lidí dává přednost jiným alternativám.
1. Úsporné žárovky – jsou známe rovněž pod názvem „kompaktní žárovky“. Na rozdíl od klasických typů jsou skutečně velice spořivé. Dokáží být až o osmdesát procent efektivnější. Navíc mají i daleko vyšší životnost. Kompaktní žárovka může teoreticky svítit až šestnáct tisíc hodin. Nevýhoda je delší časová prodleva, která však není kdovíjak vysoká. Pokud však potřebujete rozsvítit pouze na krátkou dobu, úsporná žárovka vás příliš nepotěší.
2. LED žárovky – tento druh žárovek je nejekologičtější. Jej úspornost dosahuje devítinásobku té klasické. Navíc i její životnost není zrovna zanedbatelná. Jedná se o 15 – 30 000 hodin, což je úctyhodné číslo. LED žárovky mohou však odradit svou cenou, která je mnohem vyšší, než u ostatních typů žárovek. Peníze se vám však vrátí během jednoho roku svícení. Musíte však mít LEDky nainstalované takřka všude. Jen tak bude úspora nejefektivnější.
3. Halogenové žárovky – i s halogenovými žárovkami můžete ušetřit, ovšem ne příliš mnoho. Oproti edisonovým žárovkám jsou pouze o něco málo šetrnější, a to o pouhých 30%. I jejich životnost je vyšší, ovšem jenom o zhruba tisíc hodin. Jelikož se rozsvítí v podstatě okamžitě, je vhodné je nainstalovat například do sklepů nebo špižíren, kde obvykle člověk pobude jen pár chvil a potřebuje rychle rozsvítit a zase zhasnout.