Až budete uvažovat o pobytu na jižní Moravě s případným ubytováním Mikulov v nějakém komfortním hotelovém apartmá, jistě vás upoutá na první pohled dominanta tamního zámku. Ten pamatuje i velmi krušná období, zejména švédské drancování v průběhu třicetileté války.
O mikulovském zámku se ví mnoho, například, že v roce 1805 hostil slavného Napoleona Bonaparte při příležitosti podpisu mírových dohod znepřátelených stran Francie a Rakouska. Další významné smluvní mírové ujednání tu bylo sepsáno v roce 1866, tentokrát mezi mocnostmi Pruska a Rakouska. Co však není na veřejnosti příliš známo, je výstavba zámeckého areálu, který bylo nutno kvůli dvěma rozsáhlým požárům provést doslova od základů.
Ani dva požáry neukončily slavnou éru mikulovského zámku
Co dokáže požár, se již někteří lidé přesvědčili na vlastní kůži, a hasiči jsou tímto živlem důkladně zaměstnáni po celou dobu své aktivní služby. V současné době však existuje celá řada zabezpečení majetku před jeho vznikem, a tak nedochází k jeho projevům tak často, zvláště v tragické podobě. Středověká epocha byla ovšem pro požáry ideálním prostředím, a pokud již k nějakému došlo v rámci města, hradu či zámku, důsledky byly tragické.
Totéž postihlo i mikulovský zámek. První požár zde vypukl v roce 1719, v době nastupujícího rokoka, kdy byl objekt již několik desítek let rekonstruován po vpádu Švédů v průběhu třicetileté války, a konečně začal opět vzkvétat. Požár byl opravdu ničivý, zámecký areál zcela vyhořel a spolu s ním i větší část města. Tehdejší majitelé zámku Ditrichštejnové se nakonec rozhodli vybudovat nové sídlo, tentokrát s některými uměleckými prvky, které jsou zde patrné dodnes.
Ke druhé události s ohnivým živlem došlo až na konci druhé světové války, bylo to na konci dubna 1945, kdy Mikulov vzdoroval střetnutí ustupujícího Wehrmachtu s Rudou armádou. Obyvatelé města se však nevzdali a poté, co byl majetek Ditrichštejnů zkonfiskován a připadl státu, se o dva roky později již začal zámek stavět znovu. Největší zásluhu na jeho současné podobě má „Spolek pro obnovu mikulovského zámku“ a jak se stavby vydařila, můžete vidět poté, co se tu ubytujete v některém z příjemných a komfortních hotelů, s výhledem na zámecký areál.