Tak především musíme zdůraznit, že každé dítě je originál a každé potřebuje trochu jiný přístup. Zatímco jedno bude chtít za dětmi již v roce a půl a každý odchod z kolektivu opláče, jiné se může dětí bát a nebude chtít chodit do školy ani po třetím roce. Pokud ale přejdeme do obecnější roviny. Potřebují malé děti do tří let kolektiv? Je dobré tyto děti dávat do jeslí či skupin?
Jak je již zmíněno v úvodu, pro malé děti je nejdůležitější maminka, která jim přináší jistotu, péči, lásku a je pro ně celým světem. Některé děti snáší odloučení od maminky hůře, jiné lépe. Je však jisté, že by odloučení dítěte od matky mělo být pouze na nejkratší možnou dobu, samozřejmě i maminky si musí odpočinout, avšak mělo by se jednat o co nejkratší dobu je možné. Samozřejmě jsou i děti, které nemají s odloučením od maminky problém a rády jezdí třeba k babičkám nebo chodí do jeslí, ale jsou také děti, které při každém odloučení pláčou a nesnesou ani chvilku bez své jistoty v podobě maminky. Takové děti ve většině případů nemusí ani větší kolektiv.
Malé děti do tří let v podstatě velký kolektiv dětí nepotřebují. Stačí jim občasné potkání se s vrstevníky na hřišti či v nějakém koutku. Školky a jesle tedy klidně odložte na dobu po třetím roce. Pokud chcete i tak, aby se dítě potkávalo se stejně starými dětmi, a chcete se třeba seznámit s maminkami, pak navštěvujte kroužky pro tyto děti určené. Chodit můžete do různých klubíků, dětských skupin, organizovaných herniček, na kojenecké a batolecí plavání nebo třeba na cvičení pro batolata. Děti se něco nového naučí, potkají stejně staré děti a spoustu bacilů. Vy potkáte spoustu stejně naladěných maminek, se kterými si po cvičení můžete v klidu dát kafe, zatímco ratolesti řádí v herně.
Nebojte se s dětmi chodit mezi vrstevníky, avšak pro děti do tří let jsou jesle či školky vhodné pouze v určitých případech. V zahraničí je to sice běžné, že jsou děti v jeslích třeba od půl roku, avšak nejedná se zrovna o dobrou praxi z ohledu na děti.