Standardem jsou v českých rodinách dvě děti. Na rodiny se třemi a více dětmi se již mnohdy kouká trochu přes prsty. Velké rodiny se dnes prostě nenosí a to už i kvůli tomu, že je výchova dětí poměrně dost finančně náročná. Je rozdíl v tom, jestli máte jedno, dvě či tři děti? Jsou finanční rozdíly opravdu tak propastné?
1. Výbava pro děti
Za první dítě většinou utratíte hodně peněz především proto, že kupujete postýlku, skříňku, veškeré oblečení, přebalovací podložku či pult a spoustu zbytečností, které vlastně ani nikdy nepoužijete. Většina lidí si tyto věci pro děti schovává a jsou tím pádem k dispozici pro další děti v rodině. Tím pádem neutratíte v počátku tolik peněz, obnovíte pouze to, co už není použitelné. Odpadá vám většinou i nákup kočárku a autosedačky. Druhé či třetí dítě v tomto případě není téměř žádnou zátěží.
2. Strava a životní náklady
Samozřejmě s dalšími členy rodiny se zvyšují náklady na život rodiny. Jedná se především o stravu, energie a o poplatky. Všechny tyto věci totiž s každým dalším členem narůstají. Strava zpočátku není natolik markantní, především proto, že malé děti jsou většinou kojené. Pokud ne, pak do rodinného rozpočtu zasáhne ve velkém pořizovací cena umělého mléka. To není zrovna nejlevnější.
3. Školka, škola a kroužky
Jakmile děti vyrostou tak se náklady násobí. Rázem mají všechny stejné potřeby a nebudou chtít nosit obnošené oblečení po sourozencích. Školné ve školkách i školách, všechny výlety a kroužky budou absolvovat všechny děti a výdaje budou nemalé. Tohle jsou položky, které prostě těžko osekáte či zúžíte. Musíte s nimi počítat a smířit se s tím, že jsou děti větší zátěží pro rozpočet.
Během výchovy dětí máte možnost žádat o dávky určené pro rodiny s dětmi. Na to co máte nárok, se zeptejte na úřadě práce – odboru dávek hmotné nouze.