Se zvyšujícími se cenami bytů, domů i pozemků, rozplývá se sen mnohých mladých lidí o vlastním bydlení. Představa o osobním zadlužení po zbytek života není po zkušenostech našich rodičů příliš lákavá. Bydlet ale někde musíme. Jaké jsou alternativy?
Stále více lidí se probouzí z korporátních kancelářských prací a uvědomují si, že je tato činnost vůbec nebaví a nenaplňuje. Vrací se zpátky k půdě a k přírodě. Necítíte také jakési rozpojení s realitou skrze naši konzumní společnost? Jako bychom se vznášeli na nějakém bludném obláčku a do poslední chvíle si nechtěli připustit, že ta bublina jednou praskne.
Bydlet v mobilním domě často představuje kompromis mezi svobodou a pohodlím. Můžeme například pěstovat většinu své potravy a díky různým technologickým postupům ji uchovat na zimu.
Obejdeme se bez lednice a bez každodenní horké sprchy. Omezíme spotřebu energií na minimum. Na oplátku nemusíme tolik pracovat pro peníze a více času pracovat pro sebe. Určitě jste slyšeli příběhy babiček o tom, jak se každou sobotu vytáhla velká plechová vana, ve které se postupně okoupala celá rodina. Opravdu to může být vnímáno, jako zbytečný návrat do předchozího století. Je to ale poslední krok toho, co ještě fungovalo. Naše dnešní společnost totiž očividně moc nefunguje. Cítíme se osamělí, unavení, znechucení životem. Prahneme po spojení, po rituálech.
A právě to může mobilní bydlení představovat. Nabízí se hned několik možností:
· Maringotky
· Jurty
· Mobilní domky
· Obytné kontejnery
Pozemek si lze pronajmout za podstatně nižší cenu než například byt, a to i na okraji města. Ani našetřit na samotný objekt bydlení nebude takový problém. Po příslušné rekonstrukci se dokonce může podobat pohodlí bytu. Co tím lze získat?
· Spojení se sebou samými, s přírodou, s komunitou
· Svobodu v seberealizaci
· Možnost vytvořit si zdravé prostředí a potraviny
· Prostor pro hraní si s mnohými technologiemi, postupy a přístupy
Teď jen vyjít ven a začít objevovat.