Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Také se říká, že Češi jsou národem pejskařů. A když tyto dvě věci spojíme dohromady, máme tu mnoho zájemců o štěňátka.
Samozřejmě každá domácnost je jiná a má na svého psa jiné požadavky, a to jak co se týká povahy, tak vzhledu. Někomu bude vyhovovat klidnější pes, který se spokojí s běžnou procházkou, jiný se s ním chce věnovat vrcholovému sportu, či alespoň aby mu dělal partnera v jeho aktivním životním stylu. Takový člověk se bude zajímat o poněkud živější, aktivnější plemeno.
Psích ras je samozřejmě mnoho, a každý si mezi nimi může vybrat to nejvhodnější. Ovšem i psí rasy podléhají módě. V poslední době například narůstá obliba asijských špicovitých plemen psů. Lidem učarovává jejich vzhled i uzavřená, nepřístupná povaha, kterou se povede prolomit jen málokomu.
Avšak jako všude, i zde obliba přináší kromě dobrého i to zlé. Například stále více zájemců o akita inu štěně se rekrutuje z řad lidí, kteří o tomto plemeni příliš nevědí, a pouze jim učaroval jeho vzhled. Takoví lidé však mají často následně problémy, neboť nedokážou svému psu řádně porozumět.
Zároveň zvýšená poptávka zvyšuje nabídku. Do chovu se tak pustí i lidé, kteří o něm příliš nevědí, a ani nemají snahu se něco dozvědět. Často ani nemají žádný chovatelský plán, případně chovají na nestandardních jedincích, ať už fyzicky, nebo, co je hůř, povahově.
Mnozí z nich také produkují štěňata bez průkazu původu. O ta bývá mezi laiky často největší zájem, a to ze zcela prostého důvodu: jsou levnější. Lidé totiž mají často mylnou představu, že je celkem jedno, odkud štěně bude, či jací jsou jeho předkové. Přeci si ho vychovají k obrazu svému.
To však nemůže být dál od pravdy. To, v jakých podmínkách štěně vyrůstá, hraje velkou roli, stejně jako povaha jeho rodičů. Navíc nemáte jistotu, že jeho rodiče nebyli blízcí příbuzní, či zda vůbec k danému plemeni patřili.
Proto se rozhodně vyplatí zde nešetřit. Věřte, že byste toho později hořce litovali.