Kdo by neznal vlašský ořech, je to plod ořešáku, jehož košaté koruny lemují mnohé silnice a v některých obcích jsou stále ještě běžnou dřevinou. Vlašské ořechy cenou https://www.nakliceno.cz/vlasske-orechy/ asi nikoho nepřekvapí, neboť jde o velmi výživný zdroj, přesto patří k těm levnějším druhům ořechů. Ve skutečnosti jsou ovšem natolik cenné, že by jejich finanční hodnota mohla být i vyšší. Jde totiž o jediný druh plodů v této kategorii, navíc velmi dobře dostupný a pěstovaný v našem zeměpisném pásmu, který vykazuje zcela ideální poměr zdravých tuků v jednotlivých složkách. Na jeden díl nenasycených mastných kyselin omega-3 připadají zhruba 4 díly omega-6. Dle doporučení lékařů bychom měli denně přijmout tyto tuky v poměru 1:2 až 1:6, a právě vlašáky se do tohoto doporučení vejdou úplně ideálně.
S jinými druhy ořechů už to tak slavné není, tam je poměr výrazně ve prospěch omega-6. V České republice je v současné době mezi lidmi běžný poměr těchto tuků 1:20, tedy dvacet omega-6 k jedné omega-3. To pak vede ke kardiovaskulárním problémům (k tvorbě sklerotických plátů v cévách).
Nezapomínejte, že jsou kalorické
Všechny ořechy patří do kategorie superpotravin, to znamená, že jejich obsah výživných složek výrazně vyniká nad ostatními zdroji potravy. Semena, jako je slunečnice, dýňová semínka, sezam, lněná semínka a zároveň ořechy konzumujeme v malém množství vzhledem k vysokému obsahu tuku. Přejíst se vlašských ořechů je naštěstí velmi obtížné, neboť se pocit sytosti dostaví velmi brzy, ale máte-li problém s nadváhou, s jejich přísunem to nepřehánějte, i když jsou pochopitelně zdravější, než cukrovinky.
Dopřávat si je ovšem můžeme každý den, stačí malá hrst pěti, šesti celých plodů, aby nám dodala optimální množství nenasycených mastných kyselin, minerálů a vitamínů (hlavně téměř celý B-komplex a vitamín E). Obsahují i velké množství hořčíku, který se z mnoha zemědělských plodin vytrácí, zejména z ovoce a zeleniny, hnojené chemickými hnojivy bez obsahu magnézia.